W dniu 14.03.2017 r. w siedzibie Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego miała miejsce debata pt.: „Ograniczenie liczby kadencji organów wykonawczych gminy – za i przeciw”.
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele MSWiA, parlamentu, świata nauki, prawnicy, eksperci i samorządowcy .
Większość uczestników debaty była zgodna co do tego, iż wprowadzenie ograniczenia kadencji nie pozostaje w sprzeczności z zapisami Konstytucji RP. Pan dr hab. Mirosław Karpiuk, prof. nadzw. z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego podkreślał, iż Konstytucja nie normuje w żaden sposób kadencyjności organów wykonawczych jednostek samorządu terytorialnego, pozostawiając ustawodawcy szczegółowe uregulowanie tej kwestii.
Gorąca dyskusja toczyła się wokół tego, czy proponowany limit powinien obejmować kadencję, w trakcie której ustawa wejdzie w życie oraz kadencję bezpośrednio ją poprzedzającą. Uczestnicy prezentowali różne opinie w tym zakresie, a wypracowanie wspólnego stanowiska utrudniał fakt, iż na chwilę obecną nie było możliwe odniesienie się do konkretnego projektu ustawy. Reprezentanci środowiska naukowego, jak i przedstawiciele samorządu, wskazywali na konieczność odpowiedniego vacatio legis.
Prelegenci wskazywali, iż proponowana zmiana ograniczająca liczbę kadencji nie rozwiąże wszystkich problemów dotykających samorząd terytorialny. W czasie dyskusji pojawiały się postulaty, aby dyskutowane ograniczenia dotyczyły także innych szczebli samorządu, jak i przedstawicieli organów stanowiących (radnych). Przedstawiciele jednostek samorządu terytorialnego wskazywali również, iż wprowadzeniu ograniczenia liczby kadencji powinno towarzyszyć jednocześnie ich wydłużenie do 5 lub 6 lat.
Dyskutowane rozwiązania stanowią ważny asumpt do wyeliminowania pojawiających się nieprawidłowości w samorządzie terytorialnym.
Więcej informacji na temat debaty znajdą Państwo w najnowszym Biuletynie NIST.