Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego zobowiązuje się zapewnić dostępność dla archiwalnej strony internetowej zgodnie z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych.
Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do :
Data publikacji strony internetowej: 2015-12-30
Data ostatniej dużej aktualizacji: 2020-09-10.
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu poniższych niezgodności lub wyłączeń:
mogą zdarzyć się sytuacje, że pomimo starań redaktorów serwisu, pewne dokumenty opublikowane na stronie są niedostępne z uwagi na fakt, że:
pochodzą z różnych źródeł,
są bardzo obszerne, a ich wytworzenie odbywało się w kilku komórkach organizacyjnych, co uniemożliwiało wpływ na ich docelową treść oraz kształt,
opublikowane zostały w oparciu o zasady przyjęte w innej instytucji,
posiadają strukturę, w którą nie ma możliwości ingerencji,
opublikowane zostały przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
brak jest gdzieniegdzie poprawnych opisów alternatywnych fotografii lub grafik znalezionych w serwisie. Dokładamy wszelkich starań by wszyscy redaktorzy byli przeszkoleni w zakresie prawidłowego dodawania treści.
Część filmów nie posiada napisów rozszerzonych i audiodeskrypcji
Na stronie internetowej można korzystać ze standardowych skrótów klawiaturowych.
Data sporządzenia deklaracji: 31 marca 2025 r.
Deklarację sporządziliśmy na podstawie samooceny.
Informacje zwrotne i dane kontaktowe
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt. Osobą odpowiedzialną jest Mirosława Mikołajczyk, adres poczty elektronicznej miroslawa.mikolajczyk@nist.gov.pl. Kontaktować można się także dzwoniąc na numer telefonu +48 510 872 795 . Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać skargi na brak zapewnienia dostępności.
Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji w formach alternatywnych, na przykład odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisania zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie,
o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji w formie alternatywnej, powinna także określić formę tej informacji.
Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie i nie później, niż w ciągu 7 dni. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące. Jeżeli zapewnienie dostępności nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji.
Ewentualną skargę złóż listownie lub mailem do kierownictwa naszego urzędu:
prof. Paweł Swianiewicz - Dyrektor Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego,
Adres: ul. Zielona 18, 90-601 Łódź
mail: sekretariat@nist.gov.pl.
Pomocne mogą być informacje, które można znaleźć na rządowym portalu gov.pl. Możesz także poinformować o tej sytuacji Rzecznika Praw Obywatelskich i poprosić o interwencję w Twojej sprawie. Pozostałe informacje.
Dostępność architektoniczna
Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, ul. Zielona 18, 90-601 Łódź
Do budynku prowadzi jedno wyraźnie oznaczone tablicą wejście od ul. Zielonej z zamontowanym domofonem. Przy wejściu nawierzchnia z kostki brukowej. Tą drogą można dostać się do sali konferencyjnej oraz sekretariatu. Wejście umożliwia poruszania się osobom na wózku, brak progów przy wejściu do pomieszczeń. W budynku znajduje plansza z rozkładem pomieszczeń, instrukcja postępowania w przypadku pożaru oraz etykieta służąca odtworzeniu notatki głosowej. Sekretariat znajduje się na parterze, w korytarzu po lewej stronie od wejścia głównego budynku. Trasa wolna od przeszkód. Do budynku przynależą 3 bezpłatne miejsca parkingowe. Brak windy - obsługa interesantów znajduje się na parterze budynku. Toalety znajdują się na parterze budynku, w pobliżu wejścia głównego do budynku.
Dostępność komunikacyjno-informacyjna
Budynek położony jest w sąsiedztwie skrzyżowania ulic Gdańskiej i Zielonej. Lokalizacja umożliwia sprawny dojazd do innych części miasta. Najbliższe przystanki ul. Zielona/Gdańska (0194) - przystanek tramwajowy. Dojazd liniami: 15,17, które obsługiwane są pojazdami niskopodłogowymi i wysokopodłogowymi oraz przystanek Gdańska/Zielona (0198)- przystanek autobusowy. Dojazd liniami: Z13, 86, które obsługiwane są pojazdami niskopodłogowymi. Dostęp do przystanków przy pomocy przejść dla pieszych w poziomie.