10-11 maja 2022 r. w Uniejowie na Zamku Arcybiskupów Gnieźnieńskich odbyła się międzynarodowa konferencja nt. „Dziedzictwo kulturowe: szanse i wyzwania dla samorządów”. Wydarzenie, którego organizatorem był Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego oraz Urząd Miasta Uniejowa, stanowiło okazje do wymiany doświadczeń oraz prezentacji dobry praktyk w zakresie współpracy depozytariuszy z samorządem terytorialnym przy przygotowywaniu wniosku, zarówno na listę krajową, jak i światową.
Konferencja odbyła się pod patronatem honorowym: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowego Instytutu Dziedzictwa, Wojewody Łódzkiego - Tobiasza Bocheńskiego, Marszałka Województwa Łódzkiego – Grzegorza Schreibera, a także Polskiego Komitetu do spraw UNESCO. Patronat medialny nad wydarzeniem objęli TVP 3 Łódź, radio Łódź oraz Serwis Administracyjno-Samorządowy SAS.
W programie przewidziano sesje tematyczne związane z listą światowego dziedzictwa UNESCO i listą Pomników historii. Spotkanie było także impulsem do dyskusji
nt. wykorzystania dziedzictwa kulturowego jako czynnika wpływającego na rozwój samorządu. Decyzja o wyborze Uniejowa na miejsce organizacji wydarzenia była nieprzypadkowa.
W grudniu 2021 r. tradycja układania kwiatowych dywanów podczas procesji Bożego Ciała w znajdującym się na terenie gminy Spycimierz została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości.
W konferencji, która miała charakter nieodpłatny wzięło udział ponad 120 przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego, pracowników instytucji kultury, reprezentantów świata nauki oraz organizacji pozarządowych, a także reprezentacja gości z zagranicy.