Z doręczeniem zastępczym mamy do czynienia, gdy z obiektywnych przyczyn nie można doręczyć pisma do rąk własnych adresatowi - przypomniał prowadzący. Zgodnie z przepisami może je odebrać dorosły domownik, sąsiad lub dozorca domu. Jak przyznał prowadzący są to pojęcia niejednoznaczne.
Orzecznictwo wskazuje, że w niektórych przypadkach pod podjęciem osoby dorosłej może się kryć również osoba, która np. ukończyła szesnaście lat, ale za zgodą sądu zawarła związek małżeński (nawet jeśli dojdzie do rozwodu). Kontrowersje budzi natomiast przepis dotyczący możliwość odbioru pisma przez sąsiada. Być może dawniej, gdy stosunki sąsiedzkie miały bardziej serdeczny charakter, bardziej się sprawdzał - mówi Mariusz Paradowski. - Obecnie zdarzają się przypadki, że sąsiad odbiera pismo, ale nie przekazuje go adresatowi.
Zdarza się również, że pismo odbiera domownik, który z różnych względów nie przekazuje go adresatowi (zdarzenia losowe, kłopoty z pamięcią). Gdy adresat miał możliwości zapoznania się z pismem, które z punktu widzenia prawa zostało skutecznie doręczone, może złożyć wniosek o przywrócenie terminu. Jest to możliwe w przypadku, gdy decyzja nie jest ostateczna.
Prowadzący przypomina, że w niektórych przypadkach doręczyciel powinien rozważyć zostawienie awizo (np. gdy ma świadomość, że stosunki międzysąsiedzkie nie są najlepsze). Zwraca również uwagę w przypadku, gdy strona ma pełnomocnika, to jemu trzeba wysłać pismo, a nie stronie. Jeżeli postąpimy odwrotnie, doręczenie będzie nieskuteczne.