Celem spotkania była wymiana informacji oraz opinii na temat sytuacji związanej z pandemią koronawirusa w poszczególnych państwach członkowskich oraz wywołanym nią kryzysem gospodarczym. Konferencja była doskonałą okazją do wymiany wzajemnych doświadczeń oraz praktycznych rozwiązań (tzw. dobrych praktyk) pomiędzy uczestnikami spotkania w kwestiach dotyczących pandemii w kontekście wartości oraz standardów Rady Europy.
Spotkanie otworzyli Pan Nikos Chardalias, Deputy Minister of Civil Protection and Crisis Management z Grecji oraz Pani Marija Pejčinović Burić, Secretary General of the Council of Europe (Sekretarz Generalny Rady Europy). Przedstawiciel Grecji podkreślił jak dużym i niespodziewanym wyzwaniem jest pandemia COVID - 19. Ponadto przedstawił sytuację związaną z walką z pandemią w swoim kraju. Pani Marija Pejčinović Burić na początku swojego wystąpienia wspomniała jak ogromne wyzwania stawia COVID - 19 w związku z funkcjonowaniem społeczeństw, w tym w odniesieniu do podejmowania decyzji na każdym szczeblu rządzenia. Zapewniła także, że państwa członkowskie RE odpowiadają na obecny kryzys w sposób, który wzmacnia jej wartości. Pani Sekretarz odniosła się również do praw oraz wolności człowieka, na które narzucono konieczne ograniczenia w związku z zaistniałą sytuacją, biorąc pod uwagę zagrożenie dla życia człowieka. Wspomniała także o inicjatywach RE związanych z pandemią koronawirusa oraz podkreśliła, że RE jest forum dialogu oraz dobrych praktyk również w tym zakresie. W tej części uczestnicy spotkania mieli również okazję obejrzeć wystąpienie wideo Pana Ivana Malenicy, Ministra Administracji Publicznej Chorwacji (Minister of Public Administration, Croatia) Przedstawiciel Chorwacji, podobnie jak jego przedmówcy, podkreślił jak ogromnym wyzwaniem jest zagrożenie związane z rozprzestrzenianiem się pandemii koronawirusa, zaprezentował jakie środki zostały podjęte w Chorwacji w walce z chorobą oraz jakie działania i rozwiązania prawne zostały wprowadzone w celu przeciwdziałania kryzysowi gospodarczemu spowodowanemu pandemią.
Kolejna część spotkania - Session 1: Multilevel governance and response to the emergency dotyczyła rządzenia na wielu poziomach i reakcji na sytuację kryzysową, jaką jest niewątpliwie pandemia wywołana koronawirusem. W tym kontekście istotna jest współpraca na różnych poziomach rządzenia różnych organów publicznych, szczególnie tych odpowiedzialnych za ochronę cywilną, zdrowie, edukację i kwestie społeczne. W tej części wystąpiła Pani Georgia Valatsou (Permanent Secretary General, Ministry of the Interior, Greece).
Sesja druga - Session 2: The frontline role of local authorities dotyczyła istotnej roli jaką pełnią władze lokalne w walce z zagrożeniem COVID -19. Jak podkreślali praktycznie wszyscy uczestnicy, sytuacja taka spowodowana jest faktem, że to właśnie samorządy są najbliżej obywateli oraz ich potrzeb. Niniejsza część spotkania dotyczyła wyzwań, przed którymi stanęły władze lokalne oraz implementacji praktycznych rozwiązań (dobrych praktyk) w walce z pandemią oraz kryzysem ekonomicznym na poziomie lokalnym. W tej części spotkania głos zabrali przedstawiciele Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych: Pan Leendert Verbeek (Netherlands, SOC/G/PD), Chair of the Monitoring Committee, Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe oraz Pan Robert Gruman (Romania, EPP/CCE), Chair of the Governance Committee, Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe. Pierwszy z występujących w referacie pt. „The frontline role of local authorities” odniósł się m.in. do doświadczeń Kongresu Władz Lokalnych i Regionalnych związanych z pandemią. Drugi reprezentant Kongresu w prezentacji o tym samym tytule, zwrócił uwagę na szerokie konsekwencje finansowe i strukturalne dla władz lokalnych i regionalnych, wspomniał także o zasadach Europejskiej Karty Samorządu Terytorialnego oraz o sytuacji związanej z epidemią w jego rodzinnym kraju - Rumunii.
W części trzeciej - Session 3: Cross - border cooperation, wystąpił przedstawiciel OECD - Pan Sean Dougherty, OECD Network on Fiscal Relations, z prezentacją pt. Covid - 19 and inter- governmental fiscal relations - Covid - 19 a międzyrządowe stosunki fiskalne. Każda z części spotkania zakończyła się krótką debatą, a całe wydarzenie - uwagami końcowymi Pani Snežany Samardžić - Marković, Director General, Directorate General of Democracy, Council of Europe.
Szczegóły na stronach: https://www.coe.int/en/web/good-governance/thematic-meeting
https://www.coe.int/en/web/good-governance/covid-19-response
https://www.coe.int/en/web/good-governance/cddg-and-covid