W dniach 16-17 maja br. delegacja Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego wzięła udział w 9. Konferencji Jakości, zorganizowanej na Malcie w ramach sprawowania prezydencji maltańskiej w Radzie Unii Europejskiej.
Motyw przewodni Konferencji brzmiał: „Łączenie sił i pokonywanie ograniczeń dla lepszych dokonań i przejrzystej, integrującej administracji publicznej”. Obejmował on następujące cztery podtematy sesji szczegółowych:
- Zarządzanie zasobami ludzkimi w służbie publicznej
- Integracja i współpraca w opracowywaniu i wdrażaniu polityk
- Dostarczanie innowacyjnych usług obywatelom i przedsiębiorcom na rzecz zaspokojenia potrzeb klienta
-Otwarte i przejrzyste rządzenie jako solidna podstawa.
Obrady Konferencji rozpoczął swym wystąpieniem Gość Honorowy Konferencji, Premier Republiki Malty, Dr. Joseph Muscat. Wykłady przewodnie dla poszczególnych sesji wygłosili:
- Frank Van Massenhove, Przewodniczący Federalnej Służby Ubezpieczeń Społecznych Belgii
- Edward de Bono, światowy autorytet w dziedzinie psychologii i twórczego myslenia, autor 57 książek przetłumaczonych na 42 języki
- Dimis Michaelides, trener, wykładowca międzynarodowy i konsultant kreatywności, innowacyjności i przywództwa
- Andrea Halmos, Urzędnik ds. Polityki w Komisji Europejskiej
- Mario Cutajar, Sekretarz Biura Premiera Republiki Malty.
W ramach sesji równoległych tematu „Otwarte i przejrzyste rządzenie jako podstawa” zaprezentowano dwie Dobre Praktyki z naszego kraju, wyłonione w drodze postępowania konkursowego, mianowicie:
Ogółem w trakcie 20 sesji zaprezentowano 36 studiów przypadku z dziedziny administracji publicznej. Sesje satelitarne o charakterze warsztatowym były okazją do dogłębnej analizy prezentowanych tematów i wzajemnej wymiany doświadczeń.
Łącznie w 9. Konferencji Jakości uczestniczyło ponad 300 osób ze wszystkich krajów Unii Europejskiej, a także delegacje państw spoza Unii. Polskę reprezentowało 14 osób, w tym także delegacja z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów oraz przedstawiciele organizacji administracji rządowej i samorządowej.
Główna wartość uczestnictwa w Konferencji polegała na możliwości zapoznania się z nowatorskimi rozwiązaniami na rzecz efektywnej, skutecznej i innowacyjnej administracji publicznej, natomiast wartością dodaną było stworzenie płaszczyzny wymiany myśli i nawiązania współpracy pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów.