Opis wybranych zmian:
1) powstawały za zgodą odpowiednio rad gmin, rad powiatów, sejmików województw z inicjatywy własnej lub na wniosek odpowiednio:
- wójta (burmistrza, prezydenta), zarządu powiaty, zarządu województwa;
- podmiotów reprezentujących zainteresowane środowiska, w szczególności organizacji pozarządowych lub podmiotów określonych w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. z 2020 r. poz. 1057), samorządu uczniowskiego lub samorządu studenckiego z terenu danej gminy, powiatu, województwa;
2) miały charakter konsultacyjny, doradczy i inicjatywny;
3) mogły kierować zapytania lub wnioski w formie uchwały, na które odpowiednio wójt (burmistrz, prezydent), starosta powiatu, marszałek województwa lub osoby przez nich wyznaczone będą obowiązani do udzielenia odpowiedzi na piśmie, nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania uchwały.
- opiniowanie projektów uchwał dotyczących młodzieży;
- udział w opracowaniu dokumentów strategicznych na rzecz młodzieży;
- monitorowanie realizacji dokumentów strategicznych na rzecz młodzieży;
- podejmowanie działań na rzecz młodzieży, w szczególności w zakresie edukacji obywatelskiej.
- obsługę administracyjno-biurową wraz z pokryciem kosztów obsługi młodzieżowej rady gminy, młodzieżowej rady powiatów oraz młodzieżowego sejmiku województwa zapewnią odpowiednio urząd gminy, starostwo powiatowe, urząd marszałkowski,
- gminna rada seniorów będzie mogła zgłosić do uprawnionych podmiotów wniosek o podjęcie inicjatywy uchwałodawczej,
- rozszerzono skład Rady Dialogu z Młodym Pokoleniem o przedstawicieli młodzieżowych rad powiatów oraz młodzieżowych sejmików województw.
Tekst aktu: https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20210001038