NIST - powrót do strony głównej
Strona główna » Prawo - Przegląd najważniejszych zmian » Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” (Dz.U. 2017 poz. 1292)

Ustawa z dnia 22 czerwca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z realizacją programu „Za życiem” (Dz.U. 2017 poz. 1292)

A+ A-

Opis wybranych zmian:

Ustawa wprowadza następujące zmiany:

  • określa, iż Minister właściwy do spraw oświaty i wychowania, w celu realizacji zadań służących wykonaniu programu kompleksowego wsparcia dla rodzin „Za życiem”, dotyczących pomocy uczennicom w ciąży przez stworzenie im możliwości kontynuowania nauki oraz utworzenia ośrodków koordynacyjno-rehabilitacyjno-opiekuńczych, współdziała z jednostkami samorządu terytorialnego. Na realizację ww. zadania, minister właściwy do spraw oświaty i wychowania może udzielić jednostkom samorządu terytorialnego wsparcia finansowego w formie dotacji celowej. Starosta będzie wskazywał publiczne przedszkole, inną formę wychowania przedszkolnego, szkołę podstawową, w tym specjalną, specjalny ośrodek szkolnowychowawczy, specjalny ośrodek wychowawczy dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, ośrodek rewalidacyjno-wychowawczy, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy – Prawo oświatowe, albo poradnię psychologiczno-pedagogiczną, w tym poradnię specjalistyczną, spełniające warunki określone w przepisach wydanych na podstawie art. 127 ust. 19 pkt 1 ustawy – Prawo oświatowe, które w danym powiecie pełnią funkcję wiodącego ośrodka koordynacyjno-rehabilitacyjnoopiekuńczego (zmiany w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty).
  • umożliwia (1) wojewodom zwiększenie do 30% dotacji na jednego uczestnika środowiskowego domu samopomocy, ustalanej na uczestników z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu, którzy posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności wraz ze wskazaniem konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji, (2) gminie tworzenie, w ramach struktury organizacyjnej ośrodka pomocy społecznej, zespołów realizujących poszczególne działania z zakresu pomocy społecznej, tj.: zespołu realizującego zadania w zakresie usług pomocy społecznej, zespołu realizującego zadania w zakresie pracy socjalnej oraz zespołu realizującego oba ww. zakresy zadań (zmiany w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej).
  • stanowi, że w okresie kolejnych 5 lat, począwszy od roku 2018, jednostki samorządu terytorialnego w dalszym ciągu będą mogły być objęte wsparciem finansowym na pokrycie wydatków związanych z realizacją zadań wynikających z ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Dofinansowanie to odbywać się będzie na mocy ogłaszanego przez ministra właściwego do spraw rodziny programu na dofinansowanie zadań własnych (zmiany w ustawie z dnia 9 czerwca 2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej).

Tekst aktu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170001292


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego