Opis wybranych zmian:
- Ustawa poszerza o zakaz nadawania przez jednostki samorządu terytorialnego nazw propagujących ustrój totalitarny jednostkom organizacyjnym oraz jednostkom pomocniczym gminy, tj. w szczególności szkołom i ich zespołom, przedszkolom, szpitalom, placówkom opiekuńczo-wychowawczym, instytucjom kultury oraz instytucjom społecznym.
- Zmiana rozszerza definicję pomników, stanowiąc, że przez pomniki rozumie się również kopce, obeliski, kolumny, rzeźby, posągi, popiersia, kamienie pamiątkowe, płyty i tablice pamiątkowe, napisy i znaki.
- Ustawa wprowadza również zakaz propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez pomniki – zakaz ten wyraża się w tym, iż nie mogą one upamiętniać osób, organizacji, wydarzeń lub dat symbolizujących komunizm lub inny ustrój totalitarny, ani w inny sposób takiego ustroju propagować; zakazu tego nie stosuje się wobec pomników:- znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku;- wpisanych – samodzielnie albo jako część większej całości – do rejestru zabytków.
- - wystawionych na widok publiczny w ramach działalności artystycznej, edukacyjnej, kolekcjonerskiej, naukowej lub o podobnym charakterze, w celu innym niż propagowanie ustroju totalitarnego;
- - niewystawionych na widok publiczny;
- Osobą właściwą do rozstrzygnięć w zakresie nakazania właścicielowi albo użytkownikowi wieczystemu nieruchomości, na której znajduje się pomnik, który nie spełnia warunków określonych w ustawie, usunięcie tego pomnika, jest właściwy wojewoda.
Tekst aktu: http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20170001389