21 lutego br. w Walewicach odbyła się konferencja nt. „ Ograniczenie liczby kadencji organów wykonawczych gminy – wybrane aspekty”.
Wydarzenie, którego współorganizatorem był Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego, było głosem w toczącej się w domenie publicznej dyskusji dotyczącej tematu ograniczenia liczby kadencji władz w samorządach. Temat zapowiedzi zmian w ustroju samorządowym nie jest zagadnieniem nowym. Od lat toczy się dyskusja, w której jako główny argument przemawiający za potrzebą zmian podnoszona jest zbyt mała wymiana kadr zarządzających samorządami gminnymi stanowiąca źródło i przejaw niekorzystnych zjawisk w polityce lokalnej.
Warto podkreślić, iż już w 2012 r. przygotowany został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks wyborczy odnoszący się bezpośrednio do omawianego zagadnienia.
NIST odpowiadając na oczekiwania przedstawicieli jst zorganizował konferencję, w której wzięli udział przedstawiciele świata nauki i samorządu terytorialnego.
Podczas spotkania wieloaspektowej dyskusji poddano problematykę ograniczenia liczby kadencji organów wykonawczych gminy. Warto podkreślić, iż temat ten jest obecnie szeroko dyskutowany, powstają liczne badania i raporty prezentujące społeczne postawy i oczekiwania wobec koncepcji m.in. KOMUNIKAT z BADAŃ CBOS NR 25/2017 „Opinie na temat ograniczenia liczby kadencji władz w samorządach” – marzec 2017. Mimo tego, iż opinie badanych na temat ograniczenia do dwóch liczby kadencji władz wykonawczych w samorządach są podzielone, niemniej jednak zwolennicy takiego rozwiązania przeważają nad jego przeciwnikami.
Dodatkowe informacje http://nist.gov.pl/serwis-obywatelsko-samorzadowy/okres-urzedowania--narodowy-instytut-samorzadu-terytorialnego-o-kadencyjnosci-,491.html
Więcej informacji zamieszczonych zostanie w najnowszym numerze Biuletynu.