Osią przewodnią proponowanych dyskusji są zagadnienia:
Dodatkowym utrudnieniem jest określenie, w jakim stopniu wymierne elementy zarządzania sferą kultury, sprawdzają się w sferze opieki nad dziedzictwem niematerialnym, w warunkach specyfiki tożsamości miejsca, lokalnych emocji przeżywania historii.
W związku z zaproponowaniem tej debaty przez Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy, główny wątek rozważań skupia się na muzeach, co nie ogranicza rozpatrywania problemu odnosząc się do innych instytucji działających w sferze kultury.
W roku bieżącym tematem wiodącym będzie określenie relacji celów organizatora w odniesieniu do prowadzonej przez muzea działalności statutowej. W jakim zakresie samorządy różnych szczebli wykorzystują programy działania muzeów dla poprawy warunków życia mieszkańców oraz dla zapewnienia warunków rozwoju społecznego i gospodarczego.
Zwiększająca się świadomość uczestnictwa sektora kultury w nowoczesnym rozwoju gospodarczym, jak i zmiany oczekiwań społecznych w zakresie jakości życia wymagają od samorządów szybszej zmiany w sferze zarządzania na styku gospodarki i kultury. Ale przed kadrą zarządzająca samorządowymi muzeami jawi się problem takiej organizacji działalności, aby nie tracąc statutowej specyfiki depozytariusza dziedzictwa narodowego, sprostać oczekiwaniom przeżyć i emocji zwiedzających, a zarazem wypełniać postulaty z obszarów edukacji, turystyki, itp.
LINK DO STRONY: