NIST - powrót do strony głównej
Strona główna » Wydarzenia naukowe » Cztery nowe miasta w Polsce

Cztery nowe miasta w Polsce

A+ A-

Uroczysta sesja Rady Miejskiej w Morawicy. Zdjęcie pochodzi z internetowej strony MSWiA.

Z początkiem stycznia na administracyjnej mapie Polski pojawiły się cztery nowe miasta. Morawica (woj. świętokrzyskie), Opatówek (woj. wielkopolskie), Rejowiec (woj. lubelskie) i Mielno (woj. zachodniopomorskie) uzyskały prawa miejskie dzięki decyzji Rady Ministrów. Z tej okazji Mariusz Błaszczak, minister spraw wewnętrznych i administracji, wziął udział 18 stycznia 2017 r. w nadzwyczajnej sesji Rady Miasta i Gminy Morawica, podczas której wręczył pamiątkowe księgi burmistrzom wszystkich czterech miast.

 

Nadzwyczajna sesja Rady Miasta i Gminy Morawica była symbolicznym potwierdzeniem uzyskania statusu miasta przez cztery miejscowości. Jego posiadanie wiąże się ze wzrostem prestiżu danego obszaru i zmianami wizerunkowymi, ale może także przynieść wymierne korzyści związane na przykład ze wzrostem atrakcyjności inwestycyjnej w oczach przedsiębiorców. W nadzwyczajnej sesji, oprócz szefa MSWiA oraz burmistrza Morawicy Mariana Burasa, wzięli także udział Agata Wojtyszek, wojewoda świętokrzyska, Tadeusz Górski, burmistrz Rejowca, Sebastian Wardęcki, burmistrz Opatówka oraz Olga Roszak-Pezała, burmistrz Mielna.

 

- Jesteśmy w gminie, która rozwija się, choć do tej pory była gminą wiejską. Niewątpliwie wszystkie gminy różnią się od siebie, ale łączy je to, że stały się nowymi miastami w Polsce. To wszystko stało się oczywiście po konsultacjach z mieszkańcami. Życzę burmistrzom, aby ich miasta rozwijały się intensywnie, a mieszkańcy mieli satysfakcję z tego, że mieszkają tam, a nie gdzie indziej. Mam nadzieję, że mieszkańców będzie przybywać, podobnie jak miejsc pracy i inwestorów - zaznaczył minister Mariusz Błaszczak.

 

Burmistrzowie podkreślali w wypowiedziach, że dla nich uzyskanie praw miejskich będzie okazją do przyciągania do miejscowości inwestorów, a także jeszcze większej liczby mieszkańców. To pokazanie, że w te miasta warto inwestować, ponieważ są dobrymi miejscami do życia.

 

Mieszkańcy wszystkich czterech miejscowości opowiedzieli się za przekształceniem ich wsi w miasto. W przypadku Rejowca i Opatówka oznaczało to odzyskanie praw miejskich, które zostały im odebrane w XIX wieku. Tym samym cztery wymienione wcześniej miejscowości dołączyły do ponad 900 innych miast leżących w Polsce.

 

 

Źródło: Źródło: Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

https://mswia.gov.pl/pl/aktualnosci/15648,Nowe-miasta-na-mapie-Polski.html

 

 

 

Sławomir Stalmach

Z-ca Dyrektora NIST


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego