Sygnatariusze "Deklaracji na rzecz upraszczania języka" spotkali się po raz trzeci by podzielić się swoimi doświadczeniami i dobrymi praktykami. Wydarzenie odbyło się 30 listopada 2021 roku w formule hybrydowej. Forum rozpoczęło się od wystąpienia Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) Grzegorza Pudy. Następnie dyrektor generalny MFiPR Robert Bartold oraz przedstawiciele pięciu instytucji (Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego, miasta Dąbrowa Górnicza i starostwa powiatowego w Olkuszu) podpisali deklarację. Gościem specjalnym wydarzenia był prof. Jerzy Bralczyk - wybitny polski językoznawca, członek Rady Języka Polskiego i Polskiego Towarzystwa Językoznawczego.
Jednym z punktów programu był panel dyskusyjny pt. „Czy samorządy chcą pisać prostym językiem?” w którym wzięły udział prof. Karolina Ruta-Korytowska z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu i Pani Sylwia Ługowska-Bulak Zastępca Dyrektora Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego.
Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego od 10 stycznia 2019 r. jest sygnatariuszem Deklaracji na rzecz upraszczania języka w urzędach. Jednym z rezultatów podpisanego dokumentu było seminarium nt. „Prosty język w urzędzie. Fundusze Europejskie w przyszłej perspektywie”, które NIST zorganizował w Łodzi 26 lutego 2019r. we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej. W wydarzeniu wzięło udział ponad 100 przedstawicieli jst, którzy zapoznali się z założeniami kampanii na rzecz prostej komunikacji w urzędach. Obecnie NIST realizuje cykl bezpłatnych szkoleń dla jednostek samorządu terytorialnego dotyczących m.in. prostego języka jako elementu Programu Dostępność Plus., które cieszą się dużym zaintereowaniem samorządowców.