Prawie 40 miast jest zainteresowanych wdrożeniem systemu mobilności miejskiej (SUMP). Czy komunikacja w miastach stanie się bardzie przyjazna środowisku?
W planach zrównoważonej mobilności miejskiej mają być zawarte informacje, gdzie miasto powinno wspierać poszczególne rodzaje transportu: pieszy, rowerowy i samochodowy. Strategia ma łączyć różne gałęzie transportu z naciskiem położonym na ochronę środowiska i zdrowie mieszkańców.
W ramach projektu Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, Ministerstwo Infrastruktury, Centrum Unijnych Projektów Transportowych i unijna inicjatywa JASPERS, wspierająca podmioty korzystające z funduszy unijnych, będą pomagać miastom w przygotowaniu planów zrównoważonej mobilności miejskiej. MIiR, MI i CUPT podpisały list intencyjny, w którym zobowiązują się wspierać tworzenie i wdrażanie SUMP.
Do udziału w projekcie zgłosiło się 37 miast. Do bezpośredniej współpracy z JASPERS zostało wybrane pięć z nich: Rawicz, Konin, Białostocki Obszar Funkcjonalny, Obszar Funkcjonalny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Subregion Centralny Województwa Śląskiego. Miasta i obszary funkcjonalne wybrano na podstawie takich kryteriów jak: liczba mieszkańców, doświadczenie w tematyce mobilności, specyfika obszarów i systemów transportowych. Wybrane ośrodki reprezentują różne typy jednostek i mają być przykładem dla innych podmiotów o podobnej wielkości. Wybranej piątce eksperci z JASPERS pomogą przy aktualizacji posiadanego lub przygotowaniu nowego planu zrównoważonej mobilności miejskiej. Pozostałe 32 miasta, które wyraziły zainteresowanie tematyką SUMP, będą miały możliwość uczestniczenia w bezpłatnych warsztatach.