Program Mieszkanie Plus ma się opierać się na trzech głównych filarach:
◾mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy),
◾wsparciu budownictwa społecznego,
◾wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe (Indywidualne Konta Mieszkaniowe).
Głównym filarem programu Mieszkanie Plus będzie Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM), do którego mają trafić grunty Skarbu Państwa, w tym gruntach gminnych. Będzie także możliwość budowy mieszkań na gruntach prywatnych. Osoby, które będą chciały do funduszu mieszkaniowego włożyć swoje grunty, w zamian otrzymać certyfikat. W swoich założeniach Program Mieszkanie+ jest otwarty.
Uzupełnieniem programu Mieszkanie Plus oraz jego drugim filarem będzie zwiększenie rządowego wsparcia dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy będą mogły wnioskować o dofinansowanie w wysokości od 35 do 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Co więcej, samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.
Nowym instrumentem wsparcia będzie dotacja dla gmin (20% kosztów inwestycji), które wspólnie z inwestorami będą budowały mieszkania o określonym niskim czynszu przeznaczone dla określonej (m.in. kryteriami dochodowymi) grupy osób. Instrument będzie szeroko dostępny m.in. dla towarzystw budownictwa społecznego, spółdzielni mieszkaniowych, ale również deweloperów.
Źródło: Rządowa strona Mieszkanie Plus Program Mieszkanie+
(https://mieszkanieplus.com/ )
Sławomir Stalmach
Z-ca Dyrektora NIST