26 października 2017 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się gala wręczenia Nagród Prezesa Rady Ministrów za wybitny dorobek naukowy i artystyczny, osiągnięcia naukowo-techniczne, rozprawy doktorskie i prace będące podstawą nadania stopnia doktora habilitowanego. „Każda z 44 nagród jest dla mnie i dla naszej ojczyzny powodem do dumy. Stanowi wyraz uznania Waszej pracy – czy to indywidualnej, czy zespołowej – będącej istotnym wkładem w rozwój polskiej i światowej nauki i sztuki” – powiedziała premier Beata Szydło podczas uroczystości wręczenia nagród, które odebrało z rąk Pani Premier blisko stu naukowców i artystów. „Każdy z Was swoją pracą pokazuje, że to w Polsce bije dziś serce nowoczesności, innowacyjności i wiedzy” – dodała szefowa rządu.
Sześć osób uhonorowano za wybitny dorobek naukowy i artystyczny. W kategorii Sztuka wyróżniono prof. dra hab. Krzysztofa Globisza. Prof. dr hab. inż. Jerzy Klamka, prof. dr hab. Stanisław Kwapień oraz prof. dr hab. inż. Jacek Namieśnik otrzymali nagrodę w kategorii Nauki ścisłe. Za osiągnięcia w obszarze nauk medycznych i o zdrowiu uhonorowano prof. dra hab. n. med. Janusza Limona, zaś prof. dr hab. Piotr Paschalis-Jakubowicz odebrał nagrodę w kategorii Nauki leśne.
Podczas gali wyróżniono także trzy zespoły badaczy za osiągnięcia naukowo-techniczne. Pierwszą nagrodę zdobyła ekipa dr hab. inż. Mariusza Malinowskiego za osiągnięcia w obszarze nauk technicznych. Drugą nagrodę w kategorii Nauki medyczne i o zdrowiu otrzymali dr n. med. Tomasz Darocha i dr n. med. Sylweriusz Kosiński wraz ze współpracownikami. Trzecie wyróżnienie, także za dokonania naukowo-techniczne, zostało przyznane zespołowi prof. dr hab. Tomasza Kaczmarka i dr Łukasza Mikuły za „Koncepcję kierunków rozwoju przestrzennego Metropolii Poznań”, pionierskiego opracowania, które może być potraktowane jako wzorzec dla innych metropolii w Polsce.
W gronie laureatów znalazło się również dziesięć osób wyróżnionych za wysoko ocenione rozpraw habilitacyjne. Za wyróżnione rozprawy doktorskie nagrodzono 25-ciu naukowców. „Stawiamy na innowacyjny rozwój Polski, wzmacnianie poczucia bezpieczeństwa naszych rodaków i utrwalanie wśród nich dumy z osiągnięć polskich naukowców” – podkreśliła premier Beata Szydło. W ocenie szefowej rządu nauka jest tym fundamentem, na którym należy budować siłę gospodarczą i realizować założone cele. Jak dodała, działania nagrodzonych osób wpisują się w tę strategię.
Nagrody Prezesa Rady Ministrów zostały ustanowione z inicjatywy Polskiej Akademii Nauk. Po raz pierwszy przyznano je w 1994 roku. Do tej pory wręczono ponad 1100 nagród.
Pełną informację o laureatach można znaleźć tutaj: https://www.premier.gov.pl/files/files/publikacja_-_laureaci_nagrod_premiera.pdf