NIST - powrót do strony głównej
Strona główna » Wydarzenia NIST » O samorządach podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

O samorządach podczas XXVI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju

A+ A-

Organizatorem Forum Ekonomicznego w Krynicy była Fundacja Instytut Studiów Wschodnich, zaś obrady były przygotowywane we współpracy z ponad 100 partnerami. Głównym partnerem Forum Ekonomicznego było Województwo Małopolskie.

 

Wśród licznych paneli dyskusyjnych było kilka poświęconych samorządowi terytorialnemu. Ich tematyka była zróżnicowana tak, jak różny jest samorząd terytorialny w Polsce. Dominowały sprawy samorządów regionalnych w tym zadnienia dotyczące przyszłości powiatów w strukturze administracyjnej kraju. Dyskusja skupiała się także wokół modnych ostatnio w wielu miastach budżetów partycypacyjnych.

 

Forum Regionów

 

Tematem X Forum Regionów, które stanowi miejsce spotkania liderów samorządowych i elit regionalnych, było zwiększenie efektywności wykorzystywania środków unijnych, poprawa jakości życia mieszkańców w aspekcie środowiskowym, gospodarczym i społecznym oraz rozwój infrastruktury transportowej.

 

Co roku o obradach Forum Regionów udział bierze kilkuset przedstawicieli władz samorządowych, administracji publicznej, rządów i parlamentów, organizacji pozarządowych i biznesu z całej Europy.

 

Jubileuszową edycję debaty o kondycji europejskich małych ojczyzn otworzył Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa.

 

(…) To regiony mogą bardzo skutecznie realizować politykę rozwoju, a działając razem, jako zespół, wpływać na rozwój poszczególnych państw. W Polsce 26 lat temu został reaktywowany samorząd – wiele się w Polsce cywilizacyjnie i infrastrukturalnie zmieniło przez ten okres, w dużej części właśnie dzięki samorządowi terytorialnemu, bo wyzwolił on entuzjazm i energię mieszkańców. Po raz pierwszy Polacy poczuli wówczas, że decydują o tym, jak będzie rozwijało się ich najbliższy otoczenie (…) – rozpoczął 10. edycję spotkań liderów regionów marszałek Jacek Krupa.

 

Pierwszą, inauguracyjną debata Forum Regionów poświęcona była europejskiej strategii rozwoju – priorytetów i celów w budowaniu silnych regionów.

 

Wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński w debacie o kierunkach rozwoju regionów zwrócił uwagę, że w przypadku regionów z nowych krajów członkowskich Unii Europejskiej rozwarstwienie dochodów i bogactwa w porównaniu z pozostałymi jest spore, co od razu ustawia kraje rozwijające się na znacznie gorszej pozycji w realizacji polityki innowacyjnej.

 

Panel dyskusyjny „Finansowanie i rozwój regionów”

 

Dyskusja na temat finansowania i rozwoju regionów odbyła się z udziałem skarbników samorządowych, m.in. Danuty Kamińskiej z Katowic i Stanisława Lipińskiego ze Szczecina. Moderatorem był Zdzisław Majewski, wicenaczelny pisma samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

 

Panel dyskusyjny „Local Government à la Polonaise. Jak inni postrzegają nasz samorząd?”

 

Niezwykle ciekawą dyskusję moderował Kazimierz Barczyk, przewodniczący Stowarzyszeniu Gmin i Powiatów Małopolski. Temperaturę rozgrzała rozmowa na temat roli powiatów w strukturze administracyjnej kraju. Jadwiga Emilewicz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Rozwoju zadeklarowała, że obecny rząd chce przede wszystkim zadbać o dobrą koordynacje pomiędzy różnymi obszarami samorządów.

 

(..) Powiaty mogłyby przejąć część kompetencji województwa, ale musi się to odbywać łącznie z lepszym z finansowaniem ich zdań, może to być np. udział w podatku VAT(…) powiedział Gustaw Brzezin, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego.

 

Także ciekawie toczyła się rozmowa na temat budżetów partycypacyjnych. Kazimierz Barczyk zwrócił uwagę, na słabość rozwiązania, które dopuszcza aby grupa lobbingowa mogła przeforsować dowolny projekt i wymusić jego realizację w ramach budżetu partycypacyjnego. Tak się stało w Krakowie, gdzie wygrało zadanie polegające na bezpłatnym szkoleniu szybowcowym. Równie sceptyczna wobec idei budżetów partycypacyjnych okazała się wiceminister Emilewicz, która stwierdziła, że powinniśmy się wspólnie zastanowić, jaka jest różnica pomiędzy samorządem, a partycypacją. - Samorządy są przecież wybierane w wyborach jako reprezentacja mieszkańców – zauważyła.

 

Panel dyskusyjny „Miasta inwestują w kulturę – dlaczego to się opłaca”

 

Wielkie festiwale, zabytki architektury, muzea, opery coraz częściej decydują o wizerunku miasta, wpływając na wzrost atrakcyjności i przyciągając turystów. Kultura to jednak nie tylko narzędzie promocji – to przede wszystkim ważny czynnik rozwoju społecznego. Między innymi te kwestie została omówione podczas panelu.

 

Ten panel poprowadził były prezes TVP Juliusz Braun. W debacie wzięli udział m.in. prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz, prezydent miasta Pecz na Węgrzech Zsolt Pava, dyrektor Międzynarodowego Centrum Kultury Jacek Purchla oraz dyrektor Parku Narodowego Mierzei Kurońskiej z Rosji Anatolij Kalina.

 

Program studyjny dla przedstawicieli samorządów z Ukrainy

 

Już po raz drugi Instytut Studiów Wschodnich wspólnie z Fundacją Aresenija Jaceniuka Open Ukraine prowadzą program szkoleniowy dla przedstawicieli samorządów terytorialnych z Ukrainy. Celem programu jest wymiana doświadczeniem na temat rozwoju regionalnego i samorządu terytorialnego.

 

Ze względu na to, że Ukraina stoi przed wyzwaniem przeprowadzenia systemowej reformy samorządowej, wyjazdy studyjne mogą pomoc ich przedstawicielom poznać dobre praktyki podobnej reformy, która odbyła się w Polsce.

 

 


PDF
kontakt
Facebook
Twitter
Youtube
BIP
 
rss

Copyright © 2024 Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego