54 miasta rywalizują o granty z Programu "Rozwój lokalny". Kilkanaście projektów otrzyma środki grantowe na realizację kompleksowych i modelowych projektów rozwojowych. Wsparcie w programie można pozyskać na działania poprawiające jakość życia mieszkańców małych i średnich miast między innymi poprzez projekty w zakresie poprawy jakości powietrza- przejście na odnawialne źródła energii czy niskoemisyjny transport publiczny, ograniczania bezrobocia i migracji zarobkowej do dużych ośrodków miejskich, wspieranie przedsiębiorczości i lokalnej gospodarki oraz wzmacnianie lokalnego rynku pracy.
W maju ubiegłego roku uruchomiono nabór w ramach programu dla 255 miast średnich. W wyniku naboru złożono 213 zarysów projektów a następnie oceni merytorycznej poddano 212 z nich. W wyniku decyzjo Komitetu ds. Wyboru Projektów, zatwierdzonej później przez Operatora do kolejnego etapu naboru trafiły 54 zarysy (13 zarysów znalazło się na liście rezerwowej).
Uruchomiony w kwietniu 2019 Program Rozwój Lokalny, o całkowitym budżecie 117,6 mln euro (z których 100 mln euro stanowią środki Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego, a 17,6 mln euro wkład krajowy) jest realizowany przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej jako Operatora Programu, we współpracy z Partnerem Programu z Państwa-Darczyńcy: Norweskim Związkiem Władz Lokalnych i Regionalnych (KS) oraz partnerem międzynarodowym – Organizacją Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W ramach programu w dwuetapowym naborze wybranych i wdrożonych zostanie około 15 kompleksowych, zintegrowanych, horyzontalnych projektów rozwojowych o wartości 3-10 mln euro każdy (będą wdrażane do końca kwietnia 2024r.). Wypracowane rozwiązania będą upowszechniane wśród wszystkich samorządów.