Celem Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast jest wsparcie ośrodków, w których np. w wyniku transformacji ustrojowej, upadły duże państwowe przedsiębiorstwa, pojawiły się wyzwania związane z odpływem ludności do największych miast, niską dzietnością czy zanieczyszczeniem powietrza. Wnioski o dofinansowanie mogą składać władze 139 miast, które znalazły się na sporządzonej przez Polską Akademię Nauk liście średnich miast zagrożonych utratą funkcji społeczno-gospodarczych.Miasta mogą liczyć nawet na dofinansowanie w wysokości 100 proc. wydatków. Finalnie, na wysokość wsparcia w każdym przypadku będą miały wpływ przepisy o pomocy publicznej
Środki z Polsko-Szwajcarskiego Programu Rozwoju Miast można przeznaczyć m.in. na: efektywność energetyczną i energię odnawialną; transport publiczny; gospodarkę wodno-ściekową, np. rozwój sieci kanalizacji; ochronę przyrody, np. tereny zielone w mieście, parki, edukację ekologiczną, zbieranie deszczówki; zarządzanie odpadami; inwestycje w zdrowie, np. w przychodnie i szpitale; rozwój społeczeństwa obywatelskiego; finansowanie dla mikro-, małych i średnich firm czy edukację zawodową. Nabór będzie dwuetapowy. Miasta mają czas do 16 grudnia 2024 r. na złożenie wstępnych propozycji projektów, a później, po wyborze finalistów, 5 miesięcy na ostateczne przygotowanie swoich przedsięwzięć. Miastom w przygotowaniu i realizacji projektów pomogą eksperci ze Związku Miast Polskich i ze Szwajcarii. Ostatecznie na dofinansowanie może liczyć kilkanaście miast.
Nabór dla miast jest pierwszym w ramach drugiej edycji Funduszy Szwajcarskich dla Polski (formalnie: Szwajcarsko-Polski Program Współpracy). Pierwsza edycja Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy obejmowała lata 2007-2017. Polska otrzymała w tym czasie 489 mln franków szwajcarskich.
Więcej informacji na stronie